
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10 mm |
| Width | 4 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Resistance | 55 Ω |
| Height | 1.5 mm |
| Packaging | Reel |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Number of Circuits | 1 |
| Bandwidth | 80 MHz |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Bits | |
| Turn-On Delay Time | 40 ns |
| Turn-Off Delay Time | 40 ns |
| Operating Supply Current | 40 µA |
| Propagation Delay | 40 ns |
| High Level Output Current | |
| Low Level Output Current | |
| Logic Function | Demultiplexer, Demux, Multiplexer, Mux |
| Number of Inputs | 8 |
| Supply Type | Dual |
| Number of Outputs | 1 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 months ago) |
| Logic Family | |
| Configuration | 1 x 8:1 |
| On Resistance (RON) | 86 Ω |
Stock: 767
Distributors
pcbx
Unit Price$0.51296
Ext.Price$0.51296
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.51296 | $0.51296 |
| 10 | $0.36420 | $3.64200 |
| 25 | $0.32830 | $8.20750 |
| 50 | $0.30755 | $15.37750 |
| 100 | $0.28811 | $28.81100 |
| 300 | $0.27228 | $81.68400 |
| 500 | $0.25733 | $128.66500 |
| 1000 | $0.24622 | $246.22000 |
